Včera 18.11.2009 sa konalo už 3. stretnutie záujemcov o webovú analytiku pod hlavičkou Web Analytics Wednesday (CZ).

Prednáška začala príspevkom o novinkách v Google Analytics, ktoré priniesol Lukáš Zaplatílek z GAAC Summitu.

Na meranie návštevnosti webu existujú rôzne nástroje, asi najrozšírenejší je Google Analytics, ktorý je „akože“ zdarma. Ale čo si väčšina ľudí neuvedomuje, všetci sa to platíme dátami, ktoré si Google už doživotne ponechá na svojich serveroch.

Google Analytics Intelligence

Ako novinku Lukáš predstavil nástroj Analytics Intelligence. Niektorí ho už môžu mať aktivovaných na svojom účte. Je to novinka od Googlu (Beta verzia). Zhodli sme sa na tom, že môžno ani sám Google nevie, na čo je tento nástroj dobrý, tak ho poskytol náhodným osobám do účtu na testovanie… aby sa s ním začali hrať a písať o ňom články.

Google toto vyhodnotí a na základe názorov a rád z odbornej verejnosti niektoré vlastnosti ponechá a vylepší, alebo naopak odstráni.

Páčila sa mi aj novinka, že vďaka akvizícii Googlu, kedy kúpil firmu AdMob sa možno čoskoro dočkáme i takých informácií ako:

  • akých mobilných operátorov používajú návštevníci pri prístupe na naše stránky
  • aké mobilne telefóny používajú na browsovanie po internete

Zmena v analýze návštevnosti vďaka sociálnym siaťam

Taktiež vyvstala otázka, že v dnešnej dobe rozvoja sociálnych sietí väčšina trafficu ohľadne webových stránok sa začala presúvať zo samotnej webovej stránky na sociálne siete, kde ľudia diskutujú o zverejnených informáciách, prípadne si ich čítajú cez RSS a pod.

Takže meranie návštevnosti na webe aktuálnym spôsobom, t.j. cez JavaScript, už trocha nedáva zmysel, pretože ak návštevník nezobrazí našu stránku, tak ani sa nespustí merací kód.

Na to začína vznikať odpoveď vo forme analytických nástrojov nasadených priamo na server cez programovacie jazyky PHP, ASPX a ďalšie.

To by mohlo práve odľahčiť i množstvo informácií, ktoré sa prenáša pri načítaní každej stránky a i odosielaní dát, ktoré sa vracajú sa server s údajmi o návšteve. Z toho vyvstal názor, že:

50% svetového trafficu tvoria štatistické dáta

Osobne to neviem posúdiť. Myslím, že väčšinu trafficu tvorí skôr zdieľanie súborov, videa a multimédií všeobecne.

A čo platené nástroje?

Túto tému si vybral Jiří Brázda. Na začiatku sme si dali súťaž, kto napíše čo najviac vlastností, ktoré nie sú dostupné v nástrojoch zdarma, ale boli by sme za ne ochotní platiť. Vyberám napríklad:

  • záruka, že všetky stránky boli správne zmerané
  • možnosť zrušiť konto s vymazaním dát
  • uchovávať dáta u seba na serveroch
  • lepšia ochrana informácií
  • atď.

Networking

V rámci akcie prebiehala súťaž v pití piva. Po prednáške bolo vypitých ešte len 31 pív a už som musel odísť. Spotreba sa samozrejme merala cez web, konkrétne cez Yahoo! Web Analytics.  Správy z  Twittera značia, že sa podarilo vyčerpať predplatených 100 pív a ostatné si účastníci museli doplatiť. :0

Takže bola určite dobrá zábava. Pozdravujem kolegov z môjho stolu a uvidíme sa na niektorej z budúcich akcií.

Meriate si návštevnosť na webe?
Používate nástroje zdarma alebo platené?
Aké?