Som prihlásený do viacerých emailových kurzov, kde mi často posielajú odkazy na jednotlivé lekcie vo forme videa zverejneného na webe.

Časom som zistil, že tie najlepšie informácie sú dostupné len obmedzenú dobu.

Keď niekto ide spustiť predaj svojho nového vzdelávacieho produktu, tak pár týždňov pred tým zverejní na webe časť zo svojich trikov, ktoré vysvetľuje v danom kurze.

Avšak keď sa spustí predaj toho kurzu, tak väčšinou tie videá odstránia a po skončení predaja už sa k tým informáciám nijak nedostanete.

Preto je dôležité si videá hneď uložiť na disk!

Čo sa týka YouTube, tak existuje veľmi veľa pohodlných nástrojov vo forme programu, alebo doplnkov do prehliadača, napr. YouTube Downloader pre Google Chrome.

Ale videá v rámci školiacich kurzov nebývajú na verejne dostupných serveroch, takže je potrebné použiť nejaké všeobecné riešenie.

Niekedy stačí sa pozrieť na zdrojový kód stránky, do HTML, ale popravde… ako rýchlo tak zistíte, čo je hľadané video? ak vôbec…

Mne sa osvedčili najmä programy z webu NirSoft.net.

WebVideoCap

Program WebVideoCap dokáže odchytávať prehrávané video priamo zo sieťovej karty, takže nie je závislý od prehliadača… Video si môžete pozrieť v akejkoľvek aplikácii a automaticky sa vám uloží na disk.

Nevýhodou je, že video je pomenované nejakým prefixom a číslom a niekedy sa to vie zaseknúť. Taktiež musíte čakať kým sa video celé natiahne po prehrávača, inak sa uloží iba časť.

VideoCacheView

Program VideCacheView vám dokáže prehľadať Cache (pamäť) prehliadačov Internet Explorer, Firefox, Opera, Google Chrome a zobraziť všetky uložené videá.

Osobne mi ten program ale nebeží a taktiež väčšina videí sa nachádza v Cache iba počas doby prehrávania, takže musíte počkať, kým sa video natiahne do prehrávača, a až potom spustiť tento program a odkopírovať si ho niekam na bezpečné miesto.

IECacheView, MozillaCacheView, OperaCacheView, ChromeCacheView

Túto sadu programov nájdete v sekcii Browser Tools.Vyberte si ten správny podľa vášho prehliadača.

Postup:

  • Po otvorení stránky s videom ho spustite, ak sa nespustí samo. Potom ho hneď môžete zastaviť a spustiť CacheView.
  • Zotrieďte si stránky podľa dátumu zostupne a v tej chvíli je video väčšinou na prvom riadku, môže mať koncovku FLV, MP4, F4V a pod.
  • Kliknite pravým tlačítkom, Properties a skopírujte si URL do schránky. V tej chvíli môžete použiť váš obľúbený program a stiahnuť si video na disk.

Osobne sa mi tento program osvedčil najviac, pretože video môžem dať sťahovať v inom programe a v prehliadači robiť niečo iné.

Poznáte nejaké iné lepšie spôsoby?
Napíšte ich diskusie. Díky.