Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, či potrebujete nutne pracovať v kancelárii v budove spoločnosti, pre ktorú pracujete? Pritom môžete pracovať mobilne napr. z domu a získať viac času pre seba.

Náklady na miesto v kancelárskych budovách stále stúpajú. Keď som nastúpil do zamestnania v Prahe, tak táto firma mala 3 poschodia a každý mal svoje pevné miesto. Ale s nástupom notebookov, náboru ďalších zamestnancov a potreby každého niekde usadiť, sa z dvojmetrového stolu stali polovičné, miesta neboli fixné, ale každý si sadol, kde bolo voľno, alebo si musel miesto rezervovať.

Mňa sa to vtedy nedotklo, zostal mi môj pracovný stôl a bol som rád… ale teraz to vidím už inak.

Čo totiž robíte, ak viete, že musíte byť v práci celú pracovnú dobu od 9 do 5? Spravíte si svoju dennú dávku práce a zvyšok času sa snažíte vyplniť nejakou činnosťou, aby sa to trocha nafúklo?

Zamyslite sa taktiež nad týmto: „Motivovalo by Vás urobiť rovnakú prácu napr. za 4 hodiny miesto 8 hodín, keby ste vedeli, že tie ďalšie 4 hodiny už nemusíte sedieť v kancelárii a môžete vyraziť von?“

Toto nie je len teória… môžete toho dosiahnuť. Potrebujete ale urobiť zopár krokov…

Krok 1: Staňte sa hodnotnejší pre firmu

Presvedčte vášho šéfa, aby vás poslal na nejaké školenie, vďaka ktorému sa stanete hodnotnejší pre firmu a samozrejme firma z toho bude dosahovať lepšie výsledky. Ak vám to nezaplatia, zamyslite sa nad tým, či môžete investovať niečo sám do seba. Potrebujete sa stať v niečom nenahraditeľný, aby firma vedela, že veľa stratí, ak odídete.

Krok 2: Ukážte, že dokážete mimo kanceláriu dosahovať lepších výsledkov

V dňoch utorok, stredu alebo štvrtok zavolajte do firmy, že zostanete doma, lebo sa necítite dobre. Je dôležité vybrať dni v strede týždňa, aby si niekto nemyslel, že sa chcete uliať z práce. Dôležité je ale, aby ste počas týchto dní dokázali spraviť dvakrát viac práce ako v kancelárii. Všetko si zdokumentujte, čo ste spravili, koľko to trvalo… aby ste mali nejaké údaje na vyjednávanie.

Krok 3: Pripravte si merateľné výsledky vašej práce

Vyjadrite presne číselne, o koľko úloh/produktov ste stihli viac spraviť, koľko času ste ušetrili, koľko času ste mohli vďaka tomu investovať do ďalších aktivít dôležitých pre zisk spoločnosti (napr. komunikácii so zákazníkmi) a samozrejme uveďte aj ako výhodu ušetrený čas dochádzkou do práce a menej vyrušovania.

Krok 4: Navrhnite skúšobné obdobie na prácu z domu, ktoré môžete kedykoľvek zrušiť

Navrhnite šéfovi, že by ste chceli nasledujúce dva týždne pracovať 2 dni z domu s tým, že to môže kedykoľvek zrušiť, ale že ste si istý, že stihnete 2x viac, doložte to údajmi z kroku 3, a že to bude prospešné pre firmu. Žiadajte o 2 dni, aby ste prípadne mohli znížiť na 1 deň za týždeň.

Krok 5: Zväčšite počet dní pracujúcich z domu

Dávajte si pozor, aby ste počas dní doma naozaj spravili viac práce a po testovacom období si dohodnite ďalšiu schôdzku, kde preberiete výsledky a skúsite predĺžiť prácu z domu na 4 dni v týždni s možnosťou zníženia na 3 dni. Pokračujte v práci a v prípade požiadavky na návrat do kancelárie buďte pripravený dať výpoveď. Ak ste si vybudovali status veľmi cenného zamestnanca, pravdepodobne sa vám podarí dosiahnuť práce z domu v rozsahu, aký potrebujete.

Vďaka produktívnejšej práci a ušetreného času na dochádzanie, vyrušovanie apod. môžete tento čas teraz investovať do rozvoja svojho podnikania, do budovania ďalšieho zdroja príjmu, ktorý vám časom môže nahradiť príjem zo zamestnania.

Potrebujete zistiť v čom ste dobrý, tieto znalosti premeniť na produkt, otestovať, či je o to záujem na trhu a začať predávať… ako presne na to? To sa dozviete na internetovej prednáške:

Ako vytvoriť finančnú a časovú slobodu (praktické kroky)

Ktorá sa uskutoční v stredu 20.4.2011 od 20:00 cez internet. Tato prednáška je ZDARMA a prihlásiť sa na ňu môžete formulárom na adrese: http://www.koucmarie.cz/prednaska/

Odkaz na sledovanie prednášky zašlem prihláseným účastníkom najneskôr 1 hodinu pred začiatkom prednášky, tak si nastavte upozornenie na mobil a sledujte email.

Teším sa na Vás spolu s manželkou Máriou

Ján Michalička

P.S. Ak sa Vám už podarilo utiecť z kancelárie a začať pracovať z domu, napište do komentára, ako to prebiehalo vo Vašom prípade.