Hru Cashflow 101 vymyslel Robert Kiyosaki (autor bestselleru Bohatý táta, chudý táta). Je to stolová hra, ktorá podporuje stimuláciu finančnej inteligencie.

Na rozdiel od hry Monopoly sa v hre Cashflow 101 dá obchodovať okrem nehnuteľností aj s akciami, zberateľskými predmetmi, alebo si môžete založiť a neskôr predať firmu… A k obchodu sa pridávajú výdavky na zbytočnosti… reálny život.

Jednotlivé finančné toky si každý hráč zapisuje do výkazu Cashflow, odkiaľ je hneď jasné ako na tom stojí… aké má príjmy, aké výdavky a aký pasívny príjem.

Prvým krokom je dostať sa z „krysieho závodu“ (Rat Race) , to sa podarí vtedy, ak pasívne príjmy prevýšia výdavky, to je finančná sloboda.

Cashflow klub

Cashflow 101 som už hral asi pred dvoma rokmi, ale organizátor s tým postupne prestal… Minulý týždeň som vďaka Facebooku našiel, že sa dá táto hra hrať v novom Pražskom klube Ambassador Cashflow Klub.

Stretnutia majú asi každé dva týždne a 17.10.2009 študentská organizácia IDElita organizuje dokonca 1. Národný turnaj v Cashflow 101…. už som sa prihlásil.

Čo som sa dnes naučil?

Po pár výplatách som nakúpil výhodne za svoje úspory akcie. Mohol som ich nakúpiť aj viac, ak by som si požičal z banky za 10% úrok, ale to som nevyužil. A už po pár hodoch spoluhráčov prišla kartička, že môžem akcie predať za trojnásobnú cenu. Super. Zarobil som asi 14000.

A teraz… miesto, aby som 14000 použil na nejaký veľký obchod (začínajú od 6000), tak som sa rozhodol splatiť úver z mojej kreditnej karty a úver za auto.

V normálnom živote je to celkom rozumný krok, ale keď som sa na to pozrel spätne, tak úroky za karty a auto ma stály 1% mesačne, úrok za požičané peniaze z banky sú za 10% mesačne.

Keby som chcel zobrať veľký obchod, bez hotovosti by som si musel požičať oveľa nevýhodnejšie, ako keby som si nechal výnos z predaja akcií a naďalej splácal leasing za auto a kreditnú kartu.

Hmm… týmto som za zasekol na ďalších x kôl na malých obchodoch, čo je veľmi pomalá a dlhá cesta.

Poučenie?

Pred unáhleným splatením dlhu sa treba zamyslieť, čo je dobrý dlh a čo je zlý dlh. Samozrejme splátky auta a kreditnej karty sú zlý dlh, ale šanca mať biznis, ktorý by mi prinášal pravidelný pasívny príjem, je oveľa cennejšia.

Záver

Táto hra nie je ani o fyzickom hraní, je to skôr o tom všímať si akú stratégiu si si vybral, akú stratégiu si vybrali spoluhráči… Prečo si vybrali zrovna túto stratégiu?

Väčšinou hra ukáže, ako je človek ochotný investovať a riskovať aj v reálnom živote. A ak má strach, má možnosť si v hre vyskúšať aj iné prístupy… skúsiť veľký risk s možnosťou rýchleho zbohatnutia, alebo naopak zažiť osobný bankrot… áno aj to je v tejto hre možné 😉

Hrali ste už Casflow 101 i vy?
Čo ste sa pri hraní naučili?