Minulý týždeň som bol na školení a jedna z tém bola aj: Ako efektívne vyhľadávať a oslovovať nových klientov/zákazníkov/odberateľov do vášho podnikania/biznisu.

Nebudem dnes zachádzať do podrobností, je to téma na niekoľko príspevkov, ale zaujala ma myšlienka, že je veľmi dôležité neustále zhromažďovať kontakty na možných ďalších zákazníkov, klientov, odberateľov a postupne ich kontaktovať a prezentovať vašu ponuku.

Ak totiž daného človeka neoslovíte, môžete si byť na takmer 100% istý, že sa onedlho nájde, kto si ho pridá na svoj zoznam a skontaktuje ho prvý… možno vaša konkurencia.

Taktiež ak ja sám nie som aktívny v rozširovaní svojho podnikateľa, rozširovaní môjho tímu spolupracovníkov, môže sa rýchlo stať, že niekto iný ma bude mať na svojom zozname, do jeho tímu. 😮

Veľmi veľa ľudí sa v dnešnej dobe nechá unášať sledom udalostí, myslia si, že niekto iný je zodpovedný na ich život, že nič nezmôžu, len musia poslúchať a plniť príkazy, plán, ktorí im niekto vymyslel…

Áno, v zamestnaneckom pomere je to dosť možné a človek si rýchlo pomyslí, že to tak musí byť, ale…

JA sám som zodpovedný na svoj život, JA sám sa rozhodujem, či prevezmem iniciatívu a začnem konať, aby sa veci diali tak, ako ich mám JA naplánované.

To je potrebné si uvedomiť.

Prečo to vlastne píšem?

Práve dnes sa mi stalo, že jedna pani, s ktorou som sa zoznámil, cez môjho známeho, asi pred rokom mi zavolala… Ihneď mi bolo divné, že sme sa videli raz pred rokom a zrazu mi volá a pýta sa ma, ako sa mám…?

Hneď ma napadlo, že bude určite niečo chcieť. V dnešnej dobe vám ľudia nevolajú, aby úprimne zistili ako sa máte, volajú, lebo niečo chcú…

Samozrejme aj táto pani, už ma mala na jej zozname napísaného ako možného klienta na nejaké poisťovacie produkty… Tak som jej slušne povedal, že poistenie už mám a že ďalšie nepotrebujem…

Asi s tým nerátala, alebo potrebovala súrne zo mňa získať nejakú províziu, pretože sa mi snažila cez telefón vysvetliť, prečo by som jej dôchodkové pripoistenie mal využiť…

To je zásadná chyba. Účelom telefonátu má byť dohodnúť termín schôdzky, a nie vysvetľovať produkt a násilím sa snažiť klienta donútiť sa stretnúť aj proti jeho vôli.

Nedala sa odbiť, nechcel som jej hrubo položiť, tak som použil známu fintu, ako odmietnuť: Nemám čas… a že sa ozvem, až keď čas budem mať.

Tak dúfam, že to pochopila a už ma s týmto účelom nebude kontaktovať.

Odporúčanie:

Ak vám klient raz povedal nie, tak je to nie. Nesnažte sa ho presvedčiť príliš veľkým množstvom informácií podaných nesprávnym spôsobom (cez telefón) a v nesprávnu dobu.

Pomôže vám obom, ak ho jednoducho škrtnete a vyberiete ďalšieho v zozname. 🙂

Stalo sa vám niečo podobné? Ako to dopadlo?