Ján Michalička

Články, kurzy, školenia a tvorba systémov na podporu podnikania

Archive for the ‘podnikanie’ Category

Sila zamerania – Fokus

عيوني حزينه و السبب خافقي مضيوم و لا هلت العبرات ماني بـ لايمها
Creative Commons License photo credit: Sanctuary photography

Včera som sa zúčastnil webinára, ktorý usporiadal David Kirš, autora Email Academy, a zaujala ma myšlienka, že podnikateľ, aby dosiahol naozaj niečoho významného, tak musí vedieť sústrediť svoju pozornosť na jednu vec.

Pokiaľ máte rozbehnutých viacero projektov, tak si určite nejakú prioritu. Venujte sa najskôr jednému projektu, dotiahnite ho do stavu, aby začal fungovať, aspoň nejaká prvá verzia, a až potom sa vrhnite na niečo ďalšie.

Sám mám v hlave veľa nápadov, a keď začnem niečo realizovať, tak vtedy ma to najviac baví, vtedy som plný energie, ale ak ma niečo vyruší, niečo do toho skočí, a ten projekt musím odložiť nedokončený, niekedy sa mi k nemu ťažko vracia, a je to škoda.

Ďalší tip, ktorý sa mi páčil, je, že by ste mali čítať poštu – emaily – maximálne raz za deň a rozhodne nie hneď po zapnutí počítača.

Sám môžem toto pravidlo potvrdiť a čiastočne sa mi ho darí dodržovať. Popravde, sú dni, kedy emaily nečítam vôbec, a je to krásny deň.

Viem, že niektorý ľudia sa tešia na čítanie emailov, je to pre nich adrenalín, čo nové sa dozvedia… ale pre mňa je to skôr opak… na emaily sa až tak neteším, pretože hneď ma napadá, čo zasa budem musieť vybavovať, čo sa zasa pokazilo…

Ešte jedna vec, ohľadne zamerania.

(viac…)

 • 0 Comments
 • Filed under: podnikanie
 • Dokážete si priznať, že ste workoholikom?

  Zaujalo ma nasledujúce video od MUDr. Tomáša Rektora o tom, že medzi nami sa pohybuje veľa workoholikov, možno ste ním aj vy (ja teda určite 🙂 ) ale väčšina z nich si to nie je ochotná priznať. Často sa to stane, až na popud najbližších priateľov a rodinných príslušníkov.

  Preto ak aj vy ste stratili všetkých priateľom, nikam nechodíte, nešportujete, trávite v práci všetok svoj voľný čas, pracujete aj cez víkendy a sviatky, možno by bolo na čase sa nad tým zamyslieť a trochu povoliť plyn.

  Čo vy na to?

 • 0 Comments
 • Filed under: podnikanie
 • Video trénink jak podnikat přes email marketing

  251/365 - one happy geek [explored]
  Creative Commons License photo credit: joshfassbind.com

  Minulý týden jsem dělal přednášku Jak správně propagovat produkty a služby přes internet ve které jsem mimo jiné také ukazoval, jak propojit web, vytváření seznamu potencionálních zákazníků, budování vztahů přes email a eshop, abyste si mohli nastartovat byznys, který vám vytvoří nový zdroj pravidelného příjmu.

  Dostal jsem vícero emailů, že to tak nefunguje… ale ono to tak funguje… nejen nám…

  Jsem velmi rád, že i u nás jsou podnikatelé, kteří pochopili tyto principy a uvedli je do praxe… např. David Kirš, který připravil sérii videí, kde se podělí s Vámi o své zkušenosti.

  Podívejte se na jeho videa na webu: www.email-academy.cz

  A jeden bonus pro Vás:

  Po shlédnutí videa můžete vyhrát iPad2 😉

  Takže se to vyplatí 😉

   

  Zvykajte si za veci platiť, aby iný platili vám

  Conference Time...
  Creative Commons License photo credit: christian.senger

  Slovo ZADARMA je veľmi silné slovo, ktoré sa často používa na upútanie pozornosti. Pokiaľ ale podnikáte a chcete sa podnikaním uživiť, tak vašim cieľom je nájsť platiacich zákazníkov.

  Ľudia, ktorí prejavia záujem o niečo „ZDARMA“ sa časom môžu stať vašim zákazníkom, ale väčšina sa nestane. Tak to chodí.

  Otázkou je, ako moc sa zameriavať na ľudí, ktorí chcú všetko zdarma…?

  Keď im dáte príliš veľa vecí zdarma, môžete ich rozmaznať, a potom budú chcieť všetko zdarma.

  Napríklad robíme internetové prednášky, ktoré sú zdarma každú stredu, ale záznam z prednášky je platený za 199 Kč. Pokiaľ nie ste zvyknutý za veci platiť, môže sa vám 199 Kč zdať veľa. Ja osobne myslím, že to je nízka cena v porovnaní s tým, čo môžete dosiahnuť keď informácie z prednášky aplikujte do svojho života…

  (viac…)

 • 1 Comment
 • Filed under: podnikanie
 • Sonya
  Creative Commons License photo credit: joshuahoffmanphoto

  Otváram kanceláriu, kde mimo iných školiacich aktivít budem robiť aj sedenia s použitím hypnózy. Vytvoril som si letáčik a chcel ísť vyrobiť ale 500 kusov na začiatok.

  Letáky som ešte nikdy nepotreboval, tak som vbehol do prvého kopycentra, kde obsluhovali dve mladé slečny. Povedal som im, čo chcem a vypočítali mi cenu za kus na 10 Kč.

  No, príliš sa mi to nezdalo…

  Išiel som teda do druhého kopycentra, ktoré je trochu ďalej. Povedal som im, čo chcem a vypočítali mi cenu 6 Kč za kus, ale zároveň mi odporučili, že bude lepšie, ak miesto i nich si to dám urobiť v tlačiarni, že tam ma to vyjde ešte lacnejšie. Taktiež ma upozornili, že som v grafickom návrhu zle vycentroval medzery, kde sa bude leták skladať na tretiny. Keď som sa pýtal, či oni majú nejakú tlačiareň, tak že nie a našli mi na internete nejakú blízko, ktorú poznajú.

  Čo si myslíte? Kde so mnou vytvorili lepší vzťah?

  Samozrejme v druhom kopycentre. Ukázali sa ako odborníci a ukázali, že ich prioritou je, aby som bol ja spokojný, miesto aby si zarobili 3 000 Kč za 500 letákov. A majú pravdu. Osobne už pôjdem ďalšie veci vybavovať rovno k nim.

  A ako je to u vás?

 • 0 Comments
 • Filed under: podnikanie
 • Síla přitažlivosti

  Čítal som knihu Síla přitažlivosti, ktrorú napísal Joe Vitale, a písal v nej, že veľa ľudí si myslí, že pasívne príjmy sa dosahujú pozeraním sa na stenu. Ale opak je pravdou, pasívne príjmy sa dosahujú aktívnou prácou. Joe tam písal, že aby zistil ako sa veci majú, tak požiadal niekoľkých svojich priateľov, aby mu napísali, ako vyzerá ich pracovný deň

  Napíšem vám teda, ako to vyzerá u mňa.

  (viac…)

 • 1 Comment
 • Filed under: podnikanie
 • Dan Ariely - Jak drahé je zdarma

  Už je tomu dávnejšie, čo som čítal knihu Jak drahé je zdarma, ktorú napísal Dan Ariely. Hneď v prvej kapitole tam ukazuje zaujímavú marketingovú fintu na predplatnom časopisu The Economist. Pri objednávke boli k dispozícii nasledujúce možnosti:

  • Internetová verzia Economist.com – 59.00 $
  • Tlačená verzia – 125.00 $
  • Tlačená & internetová verzia – 125.00 $

  Prvá možnosť vyzerala rozumne, druhá sa zdala byť drahá, ale pri tretej nebolo o čom rozmýšľať (hlavne, ak sme to porovnali s možnosťou 2). Tá druhá možnosť sa nazýva návnada. Pri prieskume 16% vybralo prvú možnosť, 84% vybralo tretiu a druhú nevybral nikto. Pričom, keď odstránite druhú možnosť, tak pomer sa zmení na 68% pre prvú možnosť a 32% pre tretiu možnosť.

  Videl som taktiež jedno video zo slávnym internet marketérom Mike Filsaime, ktorý toto testoval pri predaji svojich produktov a fungovalo to rovnako. Väčšina ľudí brala možnosť tri.

  Rozhodol som sa teda vyskúšať túto fintu aj ja.
  (viac…)

  Dokážete pracovať kdekoľvek na svete?

  Predstavte si, že Vaša práca nie je limitovaná miestom… Môžete pracovať kdekoľvek na svete… Môžete ísť poznávať svet a pritom zarábať tak, ako doteraz…

  Toto je možné, ak podnikáte na internete. Pracujete na voľnej nohe, alebo Váš zamestnávateľ umožňuje prácu z domu. Stačí Vám notebook, pripojenie na internet a ste v práci.

  a summer day at the beach
  Creative Commons License photo credit: esther**

  Chcel som si vyskúšať, či by som dokázal pracovať aj mimo bydlisko. Vybrali sme sa na polo-pracovnú dovolenku na Moravu.

  Tu je zopár mojich postrehov:

  • Chýbalo mi moje kreslo. Na improvizovanej stoličke ma po čase začal bolieť chrbát a chuť pokračovať v práci sa oslabila.
  • Mal som pomalšie internetové pripojenie ako doma, takže práca nebola až tak efektívna. Zabil som nejaký čas čakaním na upload / download.
  • Došli mi baterky v bezdrôtovej myši a náhradné som nemal. Obchody už boli zavreté… Musel som zvyšok dňa improvizovať na touchpade.
  • Objednávky z internetu som vystavoval v pohode, ale nemal som po ruke tlačiareň, tak som doklady robil aspoň ako PDF.
  • Najväčší problém nastal s objednávkami na dobierku. Nemal som zo sebou dosť kusov, ktoré by som mohol zabaliť a poslať poštou a ani obálky apod.
  • Blížil sa termín uzávierky DPH a zabudol som poslať podklady účtovníčke…

  (viac…)

 • 0 Comments
 • Filed under: podnikanie
 • Čo som sa naučil o podnikaní z vykradnutého auta

  Predstavte si, že idete autom okolo lesa, zastavíte, idete sa trocha poprechádzať, popozerať, ako rastú stromy, kvety…

  Tašku z peňaženkou a necháte na zadnom sedadle, ste v prírode… vrátite sa o 15 minút, okno rozbité, peniaze, doklady, mobil… fuč, sadnete do auta, po chvíli zistíte, že máte prerezanú pneumatiku…

  Thanks, Richersons
  Creative Commons License photo credit: eqqman

  BOMBA!

  Stalo sa mi toto pred mesiacom. Mohol by som lamentovať, obviňovať svet, nadávať… ale pozrime sa na to, čo mi tým život chcel povedať:
  (viac…)

 • 1 Comment
 • Filed under: podnikanie
 • Ivo Toman vystoupí na MoneyExpo Prague 2011

  Velký motivátor Ivo Toman vystoupí na jedinečné akci MoneyExpo Prague 2011 jako úvodní řečník.

  Vstupenky na www.money-expo.cz len za 199 Kč v sobotu.

  Budem tam a čo vy?