Pred týždňom som písal o Lavalier mikrofóne EM106 YOGA a odvtedy som už skúšal všeličo. Signál zvuku je slabý, po zosilnení šumí, keď ho mám príliš blízko úst, tak to robí divné efekty… bude to chcieť niečo kvalitnejšie.

Myslím, že jeden z problémov je aj zvuková karta v PC. Na starom notebooku je šumenie menej výrazné, ako na novom.

Začal som teda pátrať na internete, čo by tomu mohlo pomôcť a naradil som na články, kde píšu, že ideálne je profesionálny mikrofón s USB konektorom. Plug and play a môže sa nahrávať.

Našiel som napr. firmu SAMSON, ktorá má viacero typov. V článku doporučovali C01U, čo je ich základný typ kondenzátorového mikrofónu. Medzitým už firma vyrobila zopár ďalších podobných produktov, ale ako laik neviem presne v čom sú rozdielne. Distribútora SAMSON som našiel našťastie i v Prahe, ktorý ho predáva za 2230 Kč.

Ale aby to nebolo jednostranné, ešte som vypátral PODCASTUDIO USB od firmy Behringer.


Ten už vyzerá profesionálnejšie, páči sa mi, že má mixážny pult, kde by sa dal pripojiť napr ešte ten môj Lavalier mikrofón v prípade potreby. Nevýhoda, že zaberá viac miesta a kopec káblov. Distribútor v Prahe tento balíček má za 2669 Kč.

Aby som zase nešiel niečo naslepo kúpiť, vybral som sa dnes pobaviť priamo do predajne s odborníkom.

Behringer PODCASTUDIO USB

Najprv som sa išiel pozrieť na Behringer PODCASTUDIO USB. Dozvedel som sa, že tento balík obsahuje dynamický mikrofón, ktorého nevýhoda je, že treba do neho rozprávať v tesnej blízkosti, t.j. do 5 cm a nehýbať sa, inak to bude počuť. To sa technikovi v predajni nepáčilo a s ohľadom na môj spôsob použitia mi doporučil radšej kondenzátorový mikrofón, ktorý je napr v balíčku Behringer PODCASTUDIO FIREWIRE za 5486 Kč.

Na to som povedal, že síce FireWire mám, ale radšej by som zostal pri USB verzii…

Kondenzátorový mikrofón má väčší dosah, ale zasa môže chytať okolité zvuky, ozvenu a pod…


Technik sa zamyslel a nakoniec mi navrhol vlastnú zostavu:

  • hlavový kondenzátorový mikrofón – 3444 Kč
  • redukcia na konektor – 1420 Kč
  • mix pult s napájaním – 1926 Kč
  • USB zvuková karta – 817 Kč
  • === Spolu 7607 Kč ===

S tým ale, že tieto veci nemajú všetky na sklade, takže by som musel čakať tak 21 dní. 🙁

Výhoda hlavového mikrofónu je, že pri rozprávaní sa udržuje rovnaká vzdialenosť od úst a tým sa zaznamenáva stále rovnaký zvuk. Taktiež snímač má nejakú zúženú oblasť zachytávania zvuku, takže by mal presne zaznamenať iba hovorené slovo. Ako nevýhodu spomenul, že podľa nastavenia výšky môže mať v každom uhle iné zafarbenie hlasu.

Ako náhradnú variantu navrhol kondenzátorový mikrofón s priamo integrovaným USB za 3929 Kč ale aj na ten by bola čakacia doba 21 dní. 🙁

SAMSON Q1U


Vybral som sa potom do iného obchodu sa pozrieť na tie mikrofóny SAMSON. Majiteľ hudobnín v USB mikrofónoch veľmi zbehnutý nebol, ale čo sa týka použitia, tak mi pre zmenu zasa navrhoval, že potrebujem dynamický mikrofón. Podľa neho by kondenzátorový zaberal príliš veľa z okolia a tým aj šum.

Doporučil mi typ SAMSON Q1U za 1550 Kč. Nemal ho v predajni, ale že budúci týždeň mi ho dovezie zo skladu.

Tak, ktorý to bude?

Nuž, múdrejší príliš nie som. Dvaja odborníci a každý doporučuje niečo iné.

Nakoniec som si objednal ten SAMSON Q1U, má dobrú cenu a keďže je USB, tak by to mohlo byť to, čo hľadám. Dohodli sme sa, že ho vyskúšame na predajni budúci týždeň, tak potom ešte uvidím, ako sa s ním bude robiť.

Na začínajúceho podcastera by mohol stačiť a ešte stále mám v zálohe tú zostavu s hlavovým mikrofónom… možno si ju kúpim v budúcnosti, keď si na seba zarobí 😉

Čo máte doma Vy?
Headset? Stolový? Alebo profesionálny?