Robert Kiyosaki rozdeľuje ľudí do 4 kvadrantov:

  • E – Zamestnanci (chodia do práce)
  • S – Živnostníci (vlastnia svoje zamestnanie)
  • B – Majitelia firmy (vlastnia systém so zamestnancami)
  • I – Investori (peniaze pracujú za nich)

Robert Kiyosaki Cashflow Kvadrant

Za moju doterajšiu kariéru som mal možnosť si vyskúšať už viacero kvadrantov.

Na začiatku som popri škole bol brigádnikom, neskôr zamestnancom na dohodu, potom živnostníkom, potom zamestnancom a popri tom som ušetrené peniaze sa snažil investovať do fondov a iných podnikov… niekedy úspešne, niekedy bez úspechu.

Samozrejme som sa popri zamestnaní neustále vzdelával: knihami, počúvaním audio CD, návštevou seminárov…

A tak nastal čas na zmenu. Tentokrát som sa rozhodol vyskúšať si kvadrant B a postupne vybudovať svoju vlastnú firmu. 😉

Ako odísť zo zamestnania?

Rozhodujúcim bol pre mňa business seminár v októbri minulého roku. Veľa ľudí po návšteve motivačných seminárov chce nechať práce, ale len málo sa odváži niečo podniknúť.

Samozrejme nebolo to ľahké rozhodnutie a cítil som isté pochybnosti, ale na druhej strane i vzrušenie, že som sa k tomuto kroku odhodlal.

Dôležitým momentom bolo, že som o tom začal rozprávať v mojom okolí, ktoré ma začalo podporovať a tak sa postupne moja myšlienka zhmotnila v realitu.

Podal som teda nasledujúci týždeň výpoveď zo zamestnania a postupne začal vytvárať koncept mojej firmy.

Nakoľko som mal ešte dva dni dovolenky, tak v stredu bol môj posledný pracovní deň v zamestnaní… a dnes oficiálne konči môj zamestnanecký pomer.

Počúval som pár audio nahrávok, kde ľudia rozprávali ako vyzeral ich odchod zo zamestnania… niektorí si nechali pristaviť luxusnú limuzínu, niektorí usporiadali veľkú párty… rozmýšľal som nad tým i ja…

Ale povedal som si načo… ráno som ešte konzultoval so svojím nástupcom posledné detaily a popoludní odovzdal firemný notebook, telefón, vstupnú kartu a pod…

Veľmi ma potešili kolegovia, ktorí si pre mňa pripravili darček – tričko s logom aplikácie, na ktorej som pracoval 4,5 roka… a odišiel pokojne domov.

A čo oslava? Tak tá bola… až doma 😉

A čo vy? Plánujete tiež zmenu kvadrantu?
Ako prebiehal váš odchod zo zamestnania?