Už dlhšiu dobu som sa chcel pohrať s YouTube API. Najprv som robil jeden projekt v programovacom jazyku Java, fungovať to fungovalo, ale bolo to len u mňa na počítači. Chcel som urobiť niečo viac viditeľnejšie.

Pozrel som sa teda, čo je k dispozícii a rozhodol som sa vyskúšať YouTube API spolu s vytvorením pluginu do WordPressu (v poslednej dobe robím pluginy stále viac a viac, je to zábava)… ale samozrejme, chcel som si ušetriť nejakú prácu a preto som využil aj niektoré existujúce pluginy.

Výsledok si môžete pozrieť na webe: http://www.to-stahuj.cz/

Nápad bol jednoduchý, užívateľsky vytváraná stránka s YouTube videami. Asi to nebolo originálne, ale na skúšku to bolo vhodné.

Oproti štandardným pluginom som využil napr.:

  • Post ‚n Page Views – ten som trocha upravil, aby si spočítal počet zobrazení videa z YouTube spolu s počtom zobrazení videa na mojom webe
  • WP-PostRatings – tento plugin som pridal len do šablóny, ale mohol by som ešte dorobiť zobrazovanie existujúcich štatistík z YouTube v kombinácii s mojimi
  • TubePress – hlavný zoznam videí na úvodnej stránke, upravil som plugin, aby zobrazoval videá prioritne také, ktoré zaujímajú ľudí v ČR

A potom som si ešte naprogramoval plugin na Related video (Zajímavá videa) do sidebaru, čo v TubePresse chýba, neviem prečo…

Dosť času som strávil aj úpravou šablóny Colorbold, hlavne čo sa týka Share tlačítok… a o niekoľko dní na to Google spustil svoje +1 tlačítko. To tam ešte nie je, ale možno časom pridám.

Videá pribúdali na web postupne podľa toho, čo zaujímalo návštevníkov. Na začiatok som tam nahodil asi 200 videí ja, a potom to nechal zaindexovať do Google. Niečo som dal na Twitter apod. a postupne začal prichádzať traffic a pribúdať aj videá, ktoré si ľudia chceli pozrieť.

Ale podcenil som silu web spiders / crawlers – to sú roboty, ktoré prechádzajú web stránky. Po niekoľkých dňoch som zistil, že enormne začalo rásť množstvo nových videí. Najprv pribudlo asi 3000 za deň a na ďalší asi 10000. To už bola sila. Musel som tam doprogramovať ignorovanie robotov od akcií reálnych užívateľov.

Odhalil som pritom aj problém s pluginom Google XML Sitemaps – tento plugin som mal nastavený, by generoval do SiteMapy aj stránky s tagmi, ale tých už bolo cez 42 000 a spolu s 14 000 videami to prekročilo limit 50 000 URL, čo som dodatočne zistil, že Google je ochotný akceptovať v jednej sitemape len 50 000 odkazov. Vypol som preto URL pre tagy a naprogramoval si ďalší plugin, ktorý generuje sitemapu len pre tagy a automaticky po prekročení limitu 50 000 vytvára ďalší súbor.

Ešte som testoval aj plugin Google XML Sitemap for Videos, ktorý zjavne nie je dostatočne optimalizovaný na stránky s veľkým počtom videí. Musel som vyhádzať niektoré tagy z video sitemapy, pretože mi to padalo na málo pamäte pre PHP, alebo sa to rovno zaseklo.

Web beží asi 2 týždne, traffic je zatiaľ malý, väčšinou z Googlu… Celkovo mi to zabralo asi 3 dni programovania + dolaďovanie… som zvedavý, ako sa to bude vyvíjať ďalej 😉

Ak Vás zaujímajú užívateľmi vybrané zábavné videá, možte sa stať fanúšikom tejto Facebook stránky.