Posledné dva týždne sme boli v USA na školení. Trasa bola z Prahy do Orlanda. V snahe „ušetriť“ sme kúpili najlacnejšiu letenku cez spoločnosť Air France s odchodom z Viedne cez Paríž. Tak sme si hneď museli priplatiť 950 Kč za autobus… ktovie, či tá letenka vyšla aj v tomto prípade najlacnejšie???

Cesta tam prebehla našťastie v poriadku. Ale naspäť to už bolo viac vzrušujúce.

Začalo to na check-in, kde mne dali palubné vstupenky na lety Orlando-Paríž aj Paríž-Viedeň, ale manželke len na Orlando-Paríž s odkazom, že tú ďalšiu dostane pri nástupe do lietadla v Paríži.

V Orlande sa nástup do lietadla oneskoril o 30 minút, pretože zistili, že predali cez check-in pustili o 3 ľudí viac ako je miest v lietadle. Personál teda vyzval cestujúcich, aby sa našli traja dobrovoľníci, ktorý sú ochotný si presunúť let na ďalší deň. Našťastie sa našli.

Prestupovali sme v Paríži. Podľa letového plánu sme mali na prestup 90 minút. Lenže lietadlo nestihlo ani za 9 hodín letu z Orlanda dohnať meškanie 30 minút a pristáli sme okolo obeda o 30 minút neskôr. Sedeli sme v druhej polovici lietadla a po pristaní  sa to samozrejme upchalo. Trvalo nám aspoň 15 minút, kým sme sa dostali z lietadla.

Takže nám zostáva 45 minút na nástup na linku Paríž-Viedeň. Lenže lietadlo nebolo zaparkované pri Gate, ale vystupovalo sa po schodoch do autobusu. Ďalšie zdržanie, kým sa naplnil autobus. Potom 5 minútová jazda po letisku na terminál 2C.

Pozreli sme na tabuľu a spoj do Viedne odchádzal z terminálu 2D. Rozbehli sme sa, pretože na tabuli už svietilo „Last Call“, t.j. že za chvíľu končí nástup. Lenže cesta z terminálu C na D nebola taká jednoduchá.

Najprv sme museli cez pasovú kontrolu, kde sme sa predbehli. Potom 5 minút behu po termináli. Ďalšia pasová kontrola a kontrola batožiny cez skenery. Snažili sme sa predbehnúť aj tam. Ale ďalšia komplikácia…

Nechceli nás pustiť, lebo manželka nemala palubnú vstupenku. Odvolali sme sa na Orlando, kde nám povedali, že ju dostaneme až pri Gate. Lenže v Paríži to neplatilo. Bez vstupenky mňa pustia, ale manželku nie. Tak som prešiel a manželka musela bežať na check-in pre vstupenku, kde jej dali nejaký kus papiera, kde miesto čísla sedadla bolo napísane LAA.

Konečne ma dobehla. Gate D55 bol až na druhom konci budovy. Celý spotený, udýchaný sme dobehli na vstup do lietadla, ale ten už bola zavretý. A nastala ďalšia sranda.

Na linku Paríž-Viedeň predali tak veľa leteniek, že už nebolo miesto v lietadle a viem o minimálne 10 ľuďoch z Orlanda, ktorí prišli ešte za nami a už nedostali miesto.

Ja som palubnú vstupenku mal, tak že ak chcem, môžem nastúpiť, ale manželka už nemôže, pretože nie je pre ňu tam miesto. Povedal som, že bez nej nejdem, a tak ma vyškrtli zo zoznamu a že máme ísť na oddelenie zákazníckeho servisu. Moju palubnú vstupenku roztrhali.

Na zákazníckom servise Air France ma najprv chceli vykázať preč, pretože som nemal palubnú vstupenku (roztrhali mi ju pri Gate), ale potom ma tam nechali. Dozvedeli sme sa, že všetky lety do Viedne sú už plné, môžu nás poslať až nasledujúci deň. Lenže to by sme zasa zmeškali autobus do Prahy.

Manželka pritvrdila a začali sme vyjednávať, aby nás teda poslali do Prahy. Teta za prepážkou pozrela do počítača a že nie je žiadne miesto. Tak, že nech nás pošlú inou spoločnosťou… Teta znovu pozrela do počítača a zrazu už miesto bolo na linke Paríž-Praha s odletom večer.

Ďalší problém nastal s batožinou, pretože lístok s číslom mi roztrhali pri Gate. Musel som tam teda ísť a vytiahnuť ho z koša, aby nám batožinu presmerovali do Prahy.

Po 5 hodinách čakania na letisku sme konečne nastúpili na lietadlo do Prahy, pristáli, išli vyzdvihnúť batožinu a jeden kufor prišiel a môj nedorazil.

Batožinu sme teda museli ísť reklamovať, aby ju začali hľadať… Našťastie ju našli na druhý deň. Kufor mu doviezli večer, pozerám naň… a zámok na zipse preč.

Po bližšej obhliadne som zistil, že mi 3 zipsy zničili… otvorím kufor a čo nevidím. Američanom si vybrali moju batožinu na bezpečnostnú kontrolu a preto zničili zámok, aby sa do nej dostali. To bolo od nich pekné, ale nemuseli mi poničiť celý kufor…

Čo som sa teda naučil?

  • Air France – lacné letenky, dobré jedlo, ale riskujete, že sa nedostanete do lietadla, strácajú batožinu
  • Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť najlacnejšiu letenku, pripočítajte si k cene letenky ešte dopravu na letisko
  • Do Ameriky radšej s kufrom so zipsami… pretože, ak sa rozhodnú násilne otvoriť vašu batožinu a máte ten super vystužený kufor s kódovým zámkom, asi vám ho celý zničia…

Hlavné ale je, že sme v zdraví prišli, načas a nakoniec aj s kompletnou batožinou 😉