Keď som bol malý, tak som na svojom otcovi obdivoval, že vždy dokázal odpovedať na každú otázku. Ja som tiež chcel byť taký „múdry“, aby som vedel odpovedať na všetko a správne. Naučil som sa precíznemu vyjadrovaniu, naučil som sa mať rozhľad, chcel som vedieť o všetkom a chcel som každému vedieť pomôcť vyriešiť jeho problém.

Časom som ale zistil, že tento vypestovaný perfekcionizmus nie je to najlepšie, čo môžete zažívať v živote. Čo sa týka fungovania v spoločnosti a v zamestnaní, to je super, tam budú radi, ak budete neomylní, ale čo sa týka vášho osobného uspokojenia… to už je iné.

Často sa stáva, že keď sa púšťate do nových vecí, tak nedokážete dotiahnuť všetko do dokonalosti. Ak by ste chceli, tak pravdepodobne, žiadna vec by nebola dokončená, pretože vždy sa dá niečo vylepšovať…

Toto ma trápilo dlhé roky, urobil som kvalitnú prácu, ale keďže som vedel, že ešte môže byť niečo lepšie, nedokázal som prijať to ocenenie, tú radosť, že je to hotové.

Ale potom som našiel jedno mocné pravidlo: „Robte vždy všetko tak, ako najlepšie viete“… ale s jedným dôležitým vysvetlení… „Najlepšie ako viete“, nie je vždy rovnaké… mení sa to od situácie k situácii.

Ak ste unavení, tak množstvo a kvalita vašej práce bude asi nižšia, ak vás práca nebaví, tak je to podobné. Ale ak vás niečo baví, tak pravdepodobne prekonáte svoj limit a budete robiť veci ešte lepšie ako ste si mysleli, že dokážete. Urobíte viac práce za kratšiu dobu.

Preto buďte k sebe spravodlivý, usilujte o najlepší výsledok, ale keď dosiahnete v danú chvíľu menší, radujte sa z toho, doprajte si pocit spokojnosti a úspechu z vykonanej práce. V danej chvíli ste spravili to najlepšie, čo ste vedeli. Nabudúce to môže byť lepšie, ale minulosť je minulosť, už sa zmeniť nedá.

Toto je jedno zo štyroch dohôd, ktoré môžete prijať do svojho života. O ďalších si budeme rozprávať na internetovej prednáške ZDARMA s názvom:

Čtyři dohody pro získání osobní svobody

Ktorá sa uskutoční 11. 5. 2011 od 20:00 cez internet.
Rezervujte si miesto TU.

Presný odkaz, kde bude prednáška vysielaná cez internet budeme zasielať prihláseným účastníkom.

Teším sa na vás

Ján Michalička