عيوني حزينه و السبب خافقي مضيوم و لا هلت العبرات ماني بـ لايمها
Creative Commons License photo credit: Sanctuary photography

Včera som sa zúčastnil webinára, ktorý usporiadal David Kirš, autora Email Academy, a zaujala ma myšlienka, že podnikateľ, aby dosiahol naozaj niečoho významného, tak musí vedieť sústrediť svoju pozornosť na jednu vec.

Pokiaľ máte rozbehnutých viacero projektov, tak si určite nejakú prioritu. Venujte sa najskôr jednému projektu, dotiahnite ho do stavu, aby začal fungovať, aspoň nejaká prvá verzia, a až potom sa vrhnite na niečo ďalšie.

Sám mám v hlave veľa nápadov, a keď začnem niečo realizovať, tak vtedy ma to najviac baví, vtedy som plný energie, ale ak ma niečo vyruší, niečo do toho skočí, a ten projekt musím odložiť nedokončený, niekedy sa mi k nemu ťažko vracia, a je to škoda.

Ďalší tip, ktorý sa mi páčil, je, že by ste mali čítať poštu – emaily – maximálne raz za deň a rozhodne nie hneď po zapnutí počítača.

Sám môžem toto pravidlo potvrdiť a čiastočne sa mi ho darí dodržovať. Popravde, sú dni, kedy emaily nečítam vôbec, a je to krásny deň.

Viem, že niektorý ľudia sa tešia na čítanie emailov, je to pre nich adrenalín, čo nové sa dozvedia… ale pre mňa je to skôr opak… na emaily sa až tak neteším, pretože hneď ma napadá, čo zasa budem musieť vybavovať, čo sa zasa pokazilo…

Ešte jedna vec, ohľadne zamerania.

Keď som začínal s podnikaním, tak som nevedel, čo bude fungovať, čo nie. Sledoval som každý nový tip, skúšal som uviesť do praxe každý nový postup. Bolo to často náročné pochopiť, čo ako funguje a stratil som veľa energie tým, že veľa vecí som vyskúšal, ale nič sa nezdalo, že funguje.

Asi po roku týchto testov, sa konečne začal rysovať smer… smer, ako to bude fungovať. Bolo ťažké sa v tuto dobu pre mňa vzdať rozbehnutých projektov, do ktorých som investoval veľa času, i keď neprinášali žiadne výsledky.

Som ale vďačný za to, že ma manželka Marie prinútila, kopala, aby som toho nechal a išiel sa na plno sústrediť na to, čo začína prinášať príjem… aby moje podnikanie končene začalo byť ziskové… a tak sa aj stalo.

Preto, ak sa aj vy naháňate všetkými smermi, chytáte sa každej príležitosti a výsledky stále neprichádzajú, skúste sa zastaviť a zamyslieť nad tým, čo funguje, čo nie a či si môžete vybrať nejakú jednu vec, ktorej dokážete venovať plnú pozornosť a to naštartuje vašu cestu k úspechu.

Prečítajte si napr. príbeh, ako vznikol blog „Ako zbaliť babu“, kde sa autor na týždeň zavrel a nerobil nič iné, len pripravoval tento web… a rozbehol ho parádne.

Napíšte mi vaše skúsenosti do komentára 😉