V Multi Level Marketingu sa dosť vyznáva loajalita k vlastnej firme.

Stalo sa vám, že vás niekto kontaktoval napr. na finančné poradenstvo, a potom, keď bolo jasné, že s vás nedostane žiadnu poistku, tak zrazu vytiahol z rukáva ešte parfémy, zázračné bylinné preparáty a pod?

Mne sa to stalo pred pár týžňami.

Žiaľ MLM prostitúcia je rozšírená aj v našich končinách. Na MLM prostitúta alebo postitútku môžete ľahko naraziť.

Dokonca niektorí sa ako MLM prostitútky prezentujú aj verejne na internete. Stačí si vybrať niekoho zo zoznamu na serveri Síťový marketing.

Minulý rok pred Vianocami ma kontaktoval jeden takýto prostitút tiež… on robí úplne všetko. Akonáhle na mňa získal email, i keď som o jeho „najhorúcejšiu“ ponuku nemal záujem, nasledujúce týždne ma začal bombardovať emailami, posielal texty ponúk cez skype a pod.

Po asi 5 urgovaniach, aby môj email si vyradil z jeho databázy, sa mi konečne podarilo dosiahnuť od neho pokoj.

Podľa mňa je najväčší problém v tom, že ľudia sa zapájajú do MLM preto, že ich „niekto“ oslovil. Potom začnú robiť to prvé, čo im príde pod ruku a už sa v tom zaseknú, alebo majú slabú vytrvalosť a striedajú MLM firmy ako ponožky.

Pričom ak chcem robiť MLM, správny spôsob by mal byť, že si:

  1. nájdem niekoho úspešného, kto má skúseností a jeho systém sa dá duplikovať
  2. zarába už minimálne toľko, koľko by som chcel ja sám
  3. urobím si prehľad, čo je na trhu, čo by ma bavilo robiť
  4. a zamyslím sa, či som schopný fungovať v ich školiacom systéme

Ako je to teda s tou lojalitou?

„Ak som totiž v nejakom MLM úspešný (i keď časom môžem zistiť, že moje MLM nie je nič moc), tak predsa nebudem chcieť začať niekde inde on nuly.“ si často povedia tí, čo už dlhšiu dobu robia nejaký MLM a darí sa im.

Na druhej strane, ak niekto ešte len začína nejaký sieťový marketing, ešte si nemusí byť istý, či si vybral dobre, alebo nie. Môžno chvíľu niečo robí, ale v dnešnej dobe, keď len v Európe pôsobí cez 500 MLM spoločností, tak je naozaj z čoho vyberať.

Tu sa mi páči napr. USA, Rusko alebo Japonsko, kde sa organizuje napr. MLM veľtrh. Normálna výstava iba MLM firiem. Záujemca si môže pozrieť, čo je k dispozícii, nájsť nejaké produkty, ale najmä na vlastné oči a na jednom mieste si urobiť prehľad o odmeňovacích systémoch.

Niet sa teda čomu čudovať, že u nás sú nováčikovia náchylní prebehovať z jedného MLM do druhého… najmä ak ich niekto osloví a dokáže presvedčiť, že iné MLM je v nejakej oblasti lepšie, jednoduchšie a pod.

Toto si ale dosť strážia naopak sponzori a vedúci štruktúr… I keď možnosť robiť iné MLM nemusí byť výslovne zakázaná, býva to minimálne nepísané pravidlo.

Môže sa stať, že keď na to niekto príde, tak dostane kartáč… pôjde na kobereček, alebo budú na neho pôsobiť psychicky… ako, že zradil svoj tím a že sa to nerobí

Jeden príklad zo života…

Jedna slečna robila aktívne finančný MLM. Bola v ňom už na vysokej pozícii. Našla si priateľa, ktorý ale robil iný MLM. Tak sa išla pozrieť na prezentáciu MLM svojho priateľa… Niekto ju tam uvidel, dostalo sa to aj k ušiam jej šéfov a začali veľké problémy. Nakoniec zvolila radikálny krok, vykašlala sa na svoje MLM a aj s celou štruktúrou prešla do MLM svojho priateľa.

Toto sa nestáva tak často, ale je to lepšie ako byť MLM prostitútkou.

Stretli ste sa už z MLM postitúciou?
Ako to na vás pôsobilo?