Malta - Euros (Coins)
Creative Commons License photo credit: marfis75

Upozornenie: Nasledujúci článok obsahuje osobný názor a skúsenosti autora. Pokiaľ si myslíte, že WAZZUB je najlepší kšeft na svete, tak ihneď odíďte z tejto stránky.

V poslednej dobe mi každú chvíľu niekto posiela email plný superlatívov, ako sa zaregistruje do WAZZUB a bude zarábať státisíce korún za to, že vymení facebook, google, seznam a iné obľúbené stránky za WAZZUB.

Som naozaj zvedavý, či to chlapci dokážu, ale nechcem za zúčastniť. Bol som už v podobných projektoch a žiadny z nich nevyšiel.

Top Level Position

Podobne ako WAZZUB bola fáza „pre-launch“, kde sa registrovali tisíce ľudí a nevedeli do čoho. Zaujímavé bolo to, že sa vytvárala len jedna línia. Potom to prasklo a bol to nejaký MLM na džúsy. Moju emailovú adresu v backoffice videli všetci ostatní registrovaní ľudia a začalo mi chodiť obrovské množstvo SPAMu, ktorý našťastie mažem filtrami na emaile.

PeopleString

Chvíľu som robil GDI a team leader, ktorý mal fakt obrovskú sieť sa zrazu zbláznil do tohto. Podobné ako WAZZUB, peniaze mali byť za používanie webu, kecanie, čítanie emailov apod. Na začiatku ukazovali, ako ľudia zarábajú veľké prachy, ale to bolo z dôvodu, že sa dali „obmedzene“ kupovať „biznis“ balíčky, za ktoré boli okamžité provízie. A potom to celé utíchlo. Provízie zo siete zostali všetky v stave čakajúce, pretože mohli byť vyplatené iba za ľudí, ktorí boli z USA alebo Kanady a poštou potvrdili registráciu svojho konta, čo bolo asi minimum. A zarábali sa tam nejaké PeoplePoint body, ktoré sa podobne ako vo WAZZUB majú podľa počtu členov prerátať na peniaze, ale vo výsledku to bolo také malé číslo, že to nestojí ani za reč.

WAZZUB

Podobne ako v týchto systémoch vidím najväčší zádrhel v „pravidelnom používaní“ nejakej novej web stránky a v prepočítavaní zisku firmy (50%) na výplatu pre členov. Podľa ich stránky FAQ sa pre každého spočíta počet ľudí v sieti do hĺbky 5 ($FACTOR) a tieto čísla sa ešte raz spočítajú dokopy (global $FACTOR) a zisk na rozdelenie sa vydelí získaným global $FACTOR číslom, čím sa získa podiel na jedného človeka v sieti.

V ich super kalkulačke rátajú, že toto číslo bude $1, t.j. za každého človeka v sieti do hĺbky 5 budete dostávať $1 mesačne. Ale vo FAQ píšu, že to môže byť menej aj viac… osobne si myslím, že to bude omnóóóóóóho menej.

A keď ľudia uvidia, že to bude slabé, postupne začnú odpadávať a bude to ešte menej a ešte menej až odpadnú aj tí poslední.

Ja sa na to pozerám z pohľadu firmy, ktorá tam bude platiť tú inzerciu. Každá firma chce platiť čo najmenej a získať čo najviac a čo najrýchlejšie. WAZZUB sľubuje, že nebude treba klikať na žiadne reklamy, nebude treba čítať žiadne emaily… nič… bude stačiť len zobrazovať si ich web. To pre firmu, ktorá platí inzerciu znamená, že výsledky budú veľmi slabé. Buď prestane inzerovať, alebo bude chcieť platiť za inzerciu menej a menej, čo znamená, že členovia budú zarábať menej a menej… je to zakliata špirála, ktorá smeruje dole do pekla.

Ak chcete zarábať cez internet, rozmýšľajte nad tým, ako môžete prispieť svetu, ako môžete vyriešiť problémy ľudí, ktoré iný neriešia a nechať si za to zaplatiť. To je jediná správna forma zarábania v klasickom podnikaní alebo v podnikaní cez internet. A na tom sa zhoduje veľa aj iných úspešných internetových podnikateľov, nielen ja. Pravda, niektorí ľudia potrebujú zistiť, že cesta „zbohatnúť zadarmo“ nefunguje, a niektorí na to neprídu nikdy.

Riešenie?

Musím si pridať nový filter na email, aby mazal všetky emaily, ktoré obsahujú slovo WAZZUB 🙂