Conference Time...
Creative Commons License photo credit: christian.senger

Slovo ZADARMA je veľmi silné slovo, ktoré sa často používa na upútanie pozornosti. Pokiaľ ale podnikáte a chcete sa podnikaním uživiť, tak vašim cieľom je nájsť platiacich zákazníkov.

Ľudia, ktorí prejavia záujem o niečo „ZDARMA“ sa časom môžu stať vašim zákazníkom, ale väčšina sa nestane. Tak to chodí.

Otázkou je, ako moc sa zameriavať na ľudí, ktorí chcú všetko zdarma…?

Keď im dáte príliš veľa vecí zdarma, môžete ich rozmaznať, a potom budú chcieť všetko zdarma.

Napríklad robíme internetové prednášky, ktoré sú zdarma každú stredu, ale záznam z prednášky je platený za 199 Kč. Pokiaľ nie ste zvyknutý za veci platiť, môže sa vám 199 Kč zdať veľa. Ja osobne myslím, že to je nízka cena v porovnaní s tým, čo môžete dosiahnuť keď informácie z prednášky aplikujte do svojho života…

Neprestáva ma ale udivovať, ako často nás oslovujú ľudia s tým, že chcú záznam ZDARMA, i keď vedia aké sú pravidlá… že záznamy sú platené. Naviac objednaním záznamu získajú možnosť si stiahnuť video aj audio verziu vo formáte MP3, ktorú môžu počúvať opakovane, kedy majú čas.

Veľa ľudí, čo chcú podnikať na internete, si internetové podnikanie predstavujú tak, že ich to nič nebude stáť a zarobia si veľké prachy. Tak to ale v skutočnosti nefunguje. Potrebujte platiť domény, webhosting, internetové pripojenie, software na eshop, poplatky platobným bránam, reklamu…

Bez týchto malých poplatkov, síce možno budete na internete, ale počet návštevníkov vašich stránok bude malý… alebo budete musieť investovať veľmi veľa manuálnej práce a času do propagácie… čo určite nie je asi vašim dlhodobým cieľom.

Preto doporučujem sa naučiť platiť, dať energiu peňazí do pohybu, a potom aj iný ľudia budú ochotný platiť vám.